+420 732 768 622
Švihadlo

Švihadlo

Kapela Švihadlo je již třicet pět let vytrvalým zástupcem reggae v Čechách (založena v roce 1983 v Mladé Boleslavi). Kapela vytrvale objíždí kluby a festivaly v České republice a na Slovensku, koncertovala i v okolních zemích (Polsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko) a dokonce i v Číně. Za dobu své existence vydala 6 řadových alb (za album Oči otevřený obdrželo Švihadlo cenu Anděl v žánrové kategorii ska & reggae) a 4 výběrová. Nejnovější je album Vůně trávy, které vyšlo v březnu 2020. Na něm kapela spolupracuje se spoustou zajímavých hostů a pro inspiraci si jela na Jamajku.

V létě 1983 vzniká v jedné garáži v Mladé Boleslavi trio “Nouzový východ” ve složení Petr Šturma – kytara, zpěv, Jan Dusil – basová kytara, zpěv a František Pánek – bicí, zpěv.
Kapela hraje všechno možné, hlavně však vlastní věci ovlivněné punkem a tehdejší tzv. “novou vlnou”. Na podzim téhož roku se ke kapele přidává Luděk Šindelář – violoncello, zpěv a Marie Vrabcová – kytara, zpěv. Ještě o něco později i Vangelica Ladasová – klávesy, zpěv. Už v té době začíná kapela experimentovat s reggae. Následuje první vystoupení v Praze na akci Hanspaulské hudební léto, kde kapela sklízí velký úspěch. Přichází pozvání na festival v Ostrově nad Ohří. Někdy v této době mění “Nouzový východ” název na “Švihadlo”. Nikdo už ale dnes neví přesně kdy ani proč.
V 80. letech činnost kapely provázejí běžné starosti té doby – hledání zkušebny, tzv. zřizovatele, přehrávky, odchody členů na vojnu, mj. i minimální možnosti koncertování. V kapele se také objevuje perkusista a příležitostný zpěvák Jiří Šimsa, v té době neúnavný propagátor reggae a africké hudby a asi první český reggae DJ.

Kapela nahrává a samizdatem vydává několik demokazet – “Pěkný sody”, “Plná břicha”, “Pošlapaný nebe”. První velká koncertní příležitost přišla v lednu 1988 – společné vystoupení ve velkém sále pražské Lucerny s kapelami „Yo Yo band“ a, „Laura a její tygři“. Následují první koncerty v pražských klubech, na přehlídce Rockfest, na soutěžním festivalu Rocková Vysočina a také v Bratislavě… Kontakt s polskými reggae kapelami nese plody v podobě dvou zájezdů do Polska, kde Švihadlo vystupuje na koncertě opoziční strany Solidarnosc a objevuje se také v polské TV.

V létě 1989 dochází k zásadní události – kapela se na prvním letním Open Air Reggae Festivalu v Řevnicích seznamuje s Jamajčanem Vincentem Richardsem, který bude s kapelou vídán dlouhá léta.

V 90. letech nastává velké společenské uvolnění a svoboda přináší mnoho inspirace pro novou tvorbu. Do Švihadla přichází kytarista Babaletu Jiří Charypar, který v kapele působí dodnes a který se zásadním způsobem podílí na produkci všech vydaných nahrávek. S kapelou také začíná hrát bubeník Pavel Hájek, který ve Švihadle působí téměř do roku 2000.

Švihadlo vystupuje pravidelně na různých hudebních přehlídkách a také v nově vznikajících klubech v nyní dostupném zahraničí (v Polsku, Německu a Rakousku).

Roku 1992 kapela natáčí první studiové nahrávky, na kterých jako hosté účinkují Jirka Šíma a Roman “Bo bick” Kubát z „YoYo Bandu“. Na píseň “Všechno je tu Babylon” vzniká koncem roku první televizní videoklip.

V roce 1994 Švihadlo konečně vydává první album “REGGAE VOL. 1″. Při natáčení desky s kapelou poprvé spolupracuje saxofonista Bharata Rajnošek, který se posléze stává členem kapely a vystupuje s ní občas dodnes.

V květnu 1995 odchází na mateřskou dovolenou Vangelica – nyní již Dusilová. Na její místo přichází Petr Pištora (ex Ivan Hlas), se kterým Švihadlo odjíždí na zájezd do Polska a na sérii letních festivalů. V této době je také podepsána smlouva s brněnskou firmou INDIES rec. o vydání dalšího CD.

Vzniká také píseň “Zelený list”, která má premiéru 21. září na festivalu v Bohnicích a bez které se od té doby neobejde takřka žádný koncert.

První jarní den roku 1997 křtí Švihadlo CD “SLUNCE”, “Zelený list” na několik týdnů opanovává hitparádu Velká sedma Rádia 1 a k písničce vzniká i videoklip. Celé jaro i léto kapela koncertuje, na festivalu v Trutnově vystupuje po Faith No More a roztančí takřka 10.000 návštěvníků.

Na podzim dochází v kapele k několika personálním změnám, po nichž v kapele zůstává nova rytmika – basista Josef Marek a bubeník Tomáš Krček.

Kapela stále častěji využívá dechové sekce ve složení: Martin Šulc (tenorsax), Jirka Průša (trombon) a Lukáš Linhart (trubka), někdy i Bharata Rajnošek (tenorsax). Takto velký reggae band však nemá v českých podmínkách šanci na přežití.

V roce 1999 přichází na místo odcházejícího Petra Pištory nový klávesista Martin Červinka. Velkým zážitkem je pro kapelu měsíční turné po Číně v létě 2000, ihned následuje společný zájezd do Chorvatska s Garáží, kdy už v kapele bubnuje nový bubeník Dominik Tůma.

Koncem roku vychází singl se dvěma verzemi písně ”Ladronka” na podporu stejnojmenného, násilně vystěhovaného squatu v Praze. Singl se na přelomu roku drží několik týdnů v hitparádě Rádia 1.

V roce 2002 vychází další album “SÁM SI TO NEVYCHUTNÁM”, do kapely přichází zpěvačka Šárka Růžičková, vzniká dokumentární film Davida Síse “ŠVIHADLO NAŽLUTO” z turné po Číně v r. 2000.

Na jaře 2003 Švihadlo absolvovalo několik úspěšných společných koncertů se slovenskými Polemic. Pod vlivem společného koncertování složil Petr Šturma novou česko-slovenskou písničku „Reggae & SKA“, ve které Švihadlo spolupracuje se zpěváky a dechovou sekcí Polemicu.

V září 2003 Švihadlo také oslavilo neuvěřitelné 20. výročí od založení kapely, a to velkým koncertem spojeným se křtem nového CD POZPÁTKU (2003 – 1983) v pražském klubu Roxy. CD mapuje hudební historii kapely dosud nevydanými nahrávkami. V kapele za klávesami střídá Martina Červinku Ondřej Vávra.

Kapele se plní jeden ze snů – vystupuje jako support legendárních Black Uhuru s neméně legendární rytmikou Sly Dunbar a Robbie Shakespeare.

Na jaře 2004 přichází do kapely bubeník Borek Ondráček, který zde vydrží celých 12 let. V témže roce vychází album s názvem „REGGAE minideSKA“, které obsahuje dvě nové písně Švihadla a šest remixovaných skladeb z posledního velkého alba „Sám si to nevychutnám“. Titulní skladbou se stalo česko-slovenské Reggae & SKA ve spolupráci s Polemic.

17. listopad 2004 “oslavuje” Švihadlo v Pražském klubu Roxy s novou vlastní videoprojekcí, která kapelu doprovází na větších koncertech přibližně rok.
Na jaře roku 2005 se natáčí nová deska „Oči otevřený“ a při té příležitosti začíná i spolupráce s vokálním kvartetem „G⃰apeels“, která trvá víceméně dodnes.

Letní cestování zavedlo Švihadlo i do Maďarska na reggae festival u Balatonu, v Trutnově se pak odehrál další splněný sen, kdy Švihadlo vystoupilo před legendární Marleyho kapelou The Wailers.

Za album “Oči otevřený” dostává Švihadlo v roce 2007 ocenění Anděl.

V letech 2008 – 2009 se na postu basisty kolíbá Peter Pavlík (ex YoYo Band) jako záskok za Pepu Marka, který pracovně působí v Anglii.

V roce 2010 přichází do kapely Honza Šimáček – klávesista se svěžím zvukem, kapela natáčí singl “V síti” a začíná se připravovat nová deska “Času je málo”, která vychází o rok později. Díky písničce “Času je málo” se kapela podívala i do filmu – píseň zní ve filmu “Láska je láska”.

V roce 2013 slaví Švihadlo velkým koncertem v Lucerna music baru 30 let existence a zdaleka nekončí.

V roce 2014 přebírá klávesáckou štafetu Vítek Beneš a v kapele po 15 letech končí i Vincent Richards.

V roce 2015 přichází do kapely na pozvání Vítka charismatický zpěvák, kytarista a skladatel Yannick Tevi, který obohatil repertoár kapely několika autorskými novinkami a stává se tak stálým hostem Švihadla.

Roky 2017-18 přinášejí omlazení kapely – za bicí usedá Jakub Kočí, za klávesy se staví Hynek Šturma a Jana Otáhalová, která však v létě odjíždí na studijní pobyt do zahraničí. Kapela v této sestavě natáčí první písničky na připravované album a hraje v klubech i na festivalech.

13.září 2018 jsme v Praze na Střeleckém ostrově oslavili spolu s mnoha hosty 35. výročí!! vzniku kapely velkým koncertem. Fotky z akce najdete v sekci Fotogalerie.

V průběhu roku 2019 jsme usilovně koncertovali a zároveň pracovali na nové desce. Úsilí vrcholilo koncem roku, kdy jsme donahráli všechny základy. sóla a zpěvy. Míchačky jsme na Vánoce nasměrovali do studia Michala Ditricha Hypnolet. Zde se deska dokončovala začátkem roku 2020. Protože pod tlakem vytéká nejlepší šťáva a termín křestu tlačil, dokončili jsme všechny playbacky, zpěvy a míchačku koncem února před naším odjezdem na výlet na Jamajku. Hurá!

Přispět nadaci

Datum

Pro 18 2020
Již proběhlo!

Čas

18:00 - 19:00

Více info

Záznam z koncertu
Záznam z koncertu
QR kód

Připravujeme

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *